Ukupno: 200290

Projekti PŠ Bapska
eTwinning projekt: Uhvati ritam 2
Autor: Adrijana Leko, 3. 6. 2017.

Ove školske godine učenici 2.r. PŠ Bapska i učiteljica Adrijana Leko sudjelovali su u eTwinning projektu Uhvati ritam 2. Na projektu su radili u nekoliko navrata tijekom ožujka i travnja 2017. na nastavi tjelesne i zdravstvene kulture kao i dodatne nastave. Završetak rada na projektu obilježili su tijekom integriranog dana

Aktivnost – sat razrednika: Pjesmom, plesom i igrom kroz nastavu

Učenici nastavni dan započeli plesanjem igre s pjevanjem Ram, sam, sam. Nakon toga slijedila je najava tijeka događaja današnjeg dana. Uz kraću prezentaciju učenici su upoznali različite vrste plesa te ih povezivali s različitim povijesnim vremenima i kulturnim obilježjima.

ur1

Aktivnost – hrvatski jezik: Ples (interpretacija teksta)

Uz neknjiževni tekst učenici radom u paru upoznaju različite vrste plesova i glazbe u povijesti (valcer, polka), upoznaju tradicijske plesove naše domovine (moreška, kolo iz Slavonije) kao i suvremene kombinacije plesa i sporta (zumba, capoeira). Po završetku učenici plešu ranije naučene pokrete zumba plesa na pjesmu „Život nije siv“.

Aktivnost – glazbena kultura: A.Hačaturjan: Ples sa sabljama (slušanje, glazbena kreativnost)

Nakon slušane skladbe predviđene nastavnom planom i programom učenici u paru osmišljavaju plesne korake za ples sa sabljama.

Motivaciju i inspiraciju pronalazimo u snimkama viteške igre Moreška. https://www.youtube.com/watch?v=1DZNFYwYpgg

Po završetku rada plešu osmišljenu koreografiju.

Aktivnost – tjelesna i zdravstvena kultura: Ritmičke strukture – Osnovni oblici kretanja uz glazbu različitog ritma i tempa

Nastava TZK provedena u učenju plesnih koraka klasičnih plesova: valcer, polka te narodnog plesa uz pjesmu „Deder diko pogodi zašto žito ne rodi“.

Između učenja plesnih koraka učenici su uživali u kraćim igrama s pjevanjem: Move and freeze,  Ram sam sam, Ide maca oko tebe, Imali smo pile.

Na kraju nastavnog dana priključili su nam se učenici 1.,3.i 4.r.članovi folklornog društva Sloga iz Bapske te zajedno s nama plesali slavonsko kolo, a učenici 2.razreda pokazali su im koje su sve igre s pjevanjem i plesove naučili toga dana pa su svi zajedno zaplesali.

ur2

Naučeni ples uz narodnu pjesmu „Deder diko pogodi zašto žito ne rodi“ prezentiran je na svečanoj priredbi povodom Dana škole održanoj 31.5.2017. u matičnoj školi u Šarengradu pred brojnim roditeljima, gostima i ostalim uzvanicima. Učenici tijekom priredbe i plesa pokazali raskoš i bogatstvo narodne nošnje u koje su ih roditelji obukli.

Za sudjelovanje u projektu stiglo je i zasluženo priznanje.  Ponovnom druženju u projektu veselimo se i sljedeće godine.