« Ožujak 2024 »

Ukupno: 199261

Spomendani: Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske

Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske je spomendan u Hrvatskoj. Njime se odaje počast međunarodnom priznanju Republike Hrvatske.

Još davne 1992. g. Hrvatska je 15. siječnja postala međunarodno priznata zemlja i uspostavila je diplomatske odnose s Njemačkom, državom koja je odigrala bitnu ulogu u priznavanju Hrvatske u svijetu. Njemačka je u to vrijeme iskoristila svu svoju političku i gospodarsku težinu te potaknula čitavu Europu i ostalih jedanaest članica Europske zajednice da priznaju neovisnost i suverenitet RH.

Prvi predsjednik dr. Franjo Tuđman, u obraćanju naciji, te večeri je rekao:

"Današnji dan - 15. siječnja 1992. - bit će zlatnim slovima uklesan u cijelu, četrnaeststoljetnu, povijest hrvatskog naroda na ovome prostoru, za nas svetom tlu između Mure, Drave, Dunava i Jadrana. Nakon što je proglasila svoju samostalnost i suverenost, i raskinula svoje državno-pravne veze s bivšom jugoslavenskom državnom zajednicom, Republika Hrvatska postigla je i međunarodno priznanje svoje neovisnosti"

Prva država koja je priznala Hrvatsku bio je Island, koji je ovu odluku donio još 19. prosinca 1991. Isti dan takvu odluku donijela je i Njemačka, ali je odluka stupila na snagu 15. siječnja, danom priznanja i ostalih članica Europske zajednice. Međunarodno priznanje Hrvatske dva dana prije Europske zajednice objavila je Sveta stolica, a 14. siječnja San Marino. Zemlje koje su najviše nastojale u diplomatskim krugovima za međunarodno priznanje Hrvatske, svakako su bile Sveta Stolica i Njemačka. Vatikanska diplomacija, kao prva u svijetu, još je 3. listopada 1991. godine objavila da radi na hrvatskome međunarodnom priznanju.

15 siječnja 1992. godine Hrvatsku su redom priznale: Belgija,  VelikaBritanija,  Danska,  Malta,  Austrija,  Švicarska,  Nizozemska,  Mađarska,  Norveška,  Bugarska, Poljska, Italija, Kanada, Australija, Francuska, Finska, Švedska. Ranije su to učinile Sveta Stolica,  Njemačka,  Island,  Estonija,  Litva,  Latvija, Slovenija, Ukrajina i San Marino. Sljedećih su dana europski pisani i elektronički mediji gotovo bez iznimke pozdravljali odluku svojih vlada. Izuzev njemačkih medija, koji su priznanje Hrvatske slavili i kao njemačku diplomatsku pobjedu, ostali su isticali da su političari za zakašnjenjem shvatili što se događa u tadašnjoj Jugoslaviji, kritizirajući njihovu dotadašnju neučinkovitost.

Do kraja siječnja 1992. godine Hrvatsku je priznalo još sedam zemalja: Finska, Rumunjska, Albanija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Paragvaj i Bolivija. Prva azijska i islamska zemlja, ne računajući Tursku, koja je priznala Hrvatsku bio je Iran, dok je od afričkih zemalja to bio Egipat. Hrvatska je potom, 22. svibnja iste godine, primljena u Ujedinjene narode, a do tada su je priznale i Rusija, Japan, Sjedinjene Američke Države, Izrael i Kina.

Od međunarodnoga priznanja do danas, Hrvatska održava diplomatske odnose s većinom međunarodno priznatih zemalja svijeta.

(izvori teksta i video zapisa: Wikipedia; YouTube)