Ukupno: 200007

DAN BROJA π
Autor: Adrijana Leko, 15. 3. 2016.

Ako ne znate što je broj PI, 14. ožujka je pravi dan da to saznate (po američkom zapisu datuma: mjesec/dan je upravo 3.14).

Broj PI je jedan od najpoznatijih brojeva u matematici. Predstavlja omjer opsega kružnice i njezinog dijametra.  Dotični broj se pojavljuje u mnogim formulama koje se usvoje u osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj matematici. Ali nije njegova zanimljivost u učestalosti pojavljivanja! Naime, njegovih decimala ima beskonačno i one se ne ponavljaju. On je iracionalan broj! Stari matematičari su stoljećima pokušavali doći do točne vrijednosti tog broja. No, koliko god se trudili, i mi i oni, nikada nećemo uspjeti odrediti njegovu točnu vrijednost. Upravo ta osobina, čini broj PI tako posebnim.

Naša škola je obilježila taj dan na prigodan način. Učenici su u tjednu prije Dana broja PI  izradili zanimljive plakate o njemu, a na sam dan su svima predstavili čime su se bavili i što su zanimljivo uspjeli pronaći o broju PI. Sedmaši i osmaši došli su do broja PI na eksperimentalan način, a učenica 5. razreda, Dunja Krutak, pokazala nam je kako zvuči broj PI ako se odsvira.

Pažnja se posvetila i beskonačnosti slavljenika na način da smo organizirali natjecanje u zapamćivanju njegovih decimala. Prvo mjesto osvojio je učenik David Šimić (7. razred) kojega smo razveselili novim kalkulatorom. David je zapamtio 161 decimalu broja PI. Drugo mjesto osvojila je učenica Veronika Kolarec (5. razred), dok je treće mjesto osvojila učenica Dunja Krutak (5. razred). Obje učenice dobile su novi usb.

Poklone za pobjednike priredila je knjižara Papirus iz Vukovara, na čemu im se zahvaljujemo.

Na kraju, Dan broja PI ne bi bio potpun bez okruglih slatkiša pa su se učenici zasladili upravo takvim slasticama, nakon čega su se zabavili uz rođendansku pjesmu broju PI.

M.Jukić