Ukupno: 200001

eTwinning projekt: 100. dan škole
Autor: Adrijana Leko, 17. 2. 2016.

U organizaciji Udruge učitelja razredne nastave Zvono pokrenut je projekt „100. dan škole“. Stoti dan škole obilježava se tradicionalno u veljači u brojnim europskim zemljama, a cilj projekta je okupiti učenike i učitelje razredne nastave u osnovnim školama koji su spremni na nacionalnoj i lokalnoj razini kroz odabrane sadržaje obilježiti ovaj dan u školi.

Zahvaljujući našim učiteljicama Jadranki Boban, Snježani Groznica, Maji Karačić, Kseniji Zaborsky, Meliti Jurgec i Adrijani Leko kao i učitelju Darku Prskalo te nastavnici engleskog jezika Marini Ivanković Teodorović ovom poticajnom projektu pridružili su se svi učenici razredne nastave naše matične i područnih škola iz Bapske i Mohova.  Projekt je ujedno prijavljen i kao međunarodni eTwinning projekt.

Cilj projekta je da učenici kroz niz aktivnosti stječu kompetencije komuniciranja na materinjem jeziku, razvijaju socijalna i građanska prava i dužnosti kao dio zajednice, razvijaju i osvještavaju vlastitu kulturološku dimenziju. Unutar predmetnih sadržaja naš tim učitelja je odabrao sadržaje primjerene učenikovoj dobi kojima se kod njih potiču jezično komunikacijske vještine u izražavanju, društveno humanističke u socijalnim, lokalnim i nacionalnim obraćanjima ostalim sudionicima projekta i tjelesno zdravstvena područja koja su integrirani dio samog projekta. Glavni način učenja u projektu je primjerena i navođena igra te aktivnosti koje same potiču učenike na osvještavanje osobnog i socijalnog razvoja unutar same razredne zajednice. Razvijaju se i aktivne kompetencije građanskog odgoja i obrazovanja.
Bio je ovo dan za pamćenje, dan bez udžbenika, igrali smo se i odrađivali nastavne sadržaje kroz zadatke na vrlo praktičan  i zabavan način. Izrađeno je puno materijala: napisano je 100 lijepih želja, 100 riječi (razvrstane po svojoj vrsti na imenice, pridjeve, glagole...), napisano je 100 brojeva i riješeno 100 zadataka, izrađena je zidna gusjenica do 100 a od 100 kocaka je izrađena brojevna crta do 100. Konstruirana je i građevina od 100 plastičnih čaša te izrađena neobična konstrukcija od 100 štapića (jednakostranični trokutovi spajani u piramidu pomoću koje je konstruirana građevina) gdje su učenici dokazali kako su i u najranijim godinama spremni za nove načine učenja i povezivanja ozbiljnih znanstvenih disciplina (STEM područje). Osmišljena je brojalica od 100 stihova, ispečeno je 100 palačinki (i pojelo se isto toliko), otplesano je 100 koraka.

Tijekom rada posjetile su nas ravnateljica, pedagoginja i psihologinja te zajedno s nama proživjele barem dio atmosfere ovog neobičnog radnog dana.

Sve je bilo u znaku broja 100.

Na brojalicu od 100 stihova posebno smo ponosni.

(Klikom na fotografiju pregledajte sve stihove wink)

Učenici i učitelji na kraju ovog veselog druženja međusobno su si obećali ponovno okupljanje na sličnim događajima.

O obilježavanju 100.dana škole snimljena je i radijska emisija Mladi zauvijek koja je emitirana na Radio Iloku 27.veljače 2016.godine. Ukoliko ste propustili vrijeme emitiranja poslušajte je ovdje:

27.veljače 2016.godine Radio Ilok: Mladi zauvijek

(100.dan škole u OŠ dr. Franjo Tuđman, Šarengrad)