« Ožujak 2024 »

Ukupno: 199262

Rad s učenicima, nastavnicima, roditeljima..
Dan sigurnijeg Interneta 2020.
Autor: Adrijana Leko, 18. 2. 2020.

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je Zajedno za bolji internet. U tu svrhu organizirane su radionice na kojima djeca uče o važnosti i načinima zaštite na internetu. Fokus radionica za mlađe učenike su online igrice (virusi, lažni i neprimjereni oglasi), a za starije učenike zaštita i pravila o zaštiti osobnih podataka na društvenim mrežama.

U promicanju boljeg interneta, zadatak je škole ohrabriti djecu na sigurno korištenje interneta koji nudi različite mogućnosti, pri čemu im se nastoji prenijeti znanje, informacije i potpora potrebna za suočavanje s mogućim rizicima.

Podatci istraživanja o korištenju interneta i društvenih mreža kod djece i mladih su zastrašujući.

• Svako peto dijete u dobi od 9 do 17 godina u potpunosti ili uglavnom ne zna promijeniti postavke privatnosti, npr. na društvenim mrežama.
  • Svako četvrto dijete u dobi od 9 do 11 godina je reklo da se tvrdnja “Znam kada smijem i kada ne smijem dijeliti informacije na internetu” u potpunosti ili uglavnom ne odnosi na njih.
  • Gotovo svako treće dijete u dobi od 9 do 17 godina je u posljednjih godinu dana komuniciralo na internetu s osobama koje nisu upoznali uživo.
  • Više od 1/10 djece u dobi od 9 do 17 godina se u posljednjih godinu dana susrelo uživo s osobom koju su upoznali na internetu, od toga se svako deseto dijete susrelo s osobom starijom od sebe.
  • Svako deseto dijete u dobi od 15 do 17 godina prihvaća sve zahtjeve za prijateljstvom.
  • U proteklih godinu dana više od pola djece u dobi od 9 do 17 godina primilo je uvredljivu ili neprimjerenu poruku.
  • Kada ih je zadnji put na internetu nešto uznemirilo ili im zasmetalo, više od pola djece u dobi od 9 do 17 godina je zatvorilo aplikaciju, svako treće dijete je blokiralo osobu kako ih ona više ne bi mogla kontaktirati, svako četvrto dijete ignoriralo je problem, a svako peto dijete promijenilo je postavke privatnosti.

Za više informacija o sigurnosti na internetu možete posjetiti web stranice:

Ivana Lagator, psihologinja