Osnovna škola "dr. Franjo Tuđman" Šarengrad

« Listopad 2020 »

Odlučite se i glasajte za najomiljeniji predmet u školi..

Ispis statistike od 24. 11. 2009.

Ukupno: 142055

POGLEDAJTE NAŠ NAGRAĐENI FILM

Za sve objavljene informacije i fotografije na web stranicama Osnovne škole dr. Franjo Tuđman Šarengrad   postoje pisane suglasnosti za njihovo objavljivanje sukladno Općoj direktivi o zaštiti osobnih podataka

Rad s učenicima, nastavnicima, roditeljima..
Svjetski dan osoba s Down sindromom
Autor: Adrijana Leko, 21. 3. 2019.

Down Sydrome International (DSI) je službeno odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma.

Svjetski dan osoba sa Down sindromom prvi put je obilježen u Singapuru 2006. godine.

Sindrom je naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika, a ime Down potječe od imena engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je 1866. godine prvi opisao sindrom, gotovo 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaju.

Simbol Dana osoba s Down sindromom su šarene čarape. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo. Mnogi smatraju da se šarene čarape nose zato što osobe s Down sindromom ne znaju obući iste čarape, no istina je zapravo da oblikom čarape svojim oblikom predstavljaju kromosome – a osobe s Down sindromom imaju dodatni kromosom! U svakom slučaju, rasparene čarape su povod za razgovor o ovoj temi te tako doprinose informiranju javnosti.

U svijetu postoji više od 4 milijuna ljudi s Down sindromom.

Ljudi na prvom mjestu

• Sindrom Down je samo jedan mali dio identiteta osobe, on ih ne definira u potpunosti.
  • Osobe sa Down sindromom su potpune osobe koje prolaze kroz iste emocije, raspoloženja, ljubavi i strahove kao i svi drugi.
  • Osobe s Down  sindromom nisu „žrtve“, „zaraženi“ ili „bolesni“.

Mnoge odrasle osobe s Down sindromom:

• Žive samostalno uz podršku.
  • Imaju poslove, dom i potpuno ispunjen život.
  • Uživaju u prijateljstvima.
  • Imaju odnose pune ljubavi.

Različite aktivnosti za učenike povodom ovog dana provela je školska psihologinja Martina Nikolić.

Priloženi dokumenti:
sarene_carape.pdf (381.76 KB)