Ukupno: 199773

Maškare u Mohovu 2017.godine
Autor: Adrijana Leko, 28. 2. 2017.

Dana 27. 02. 2017. godine učenici od 1. do 4.  razreda PŠ Mohovo  zajedno su sa svojim učiteljima organizirali  karnevalsku povorku kroz svoje selo.

Za ovo događanje morale su slijediti brojne pripreme. Učitelji  su danima zajedno sa učenicima pripremali kostime (stare haljine, torbe, instrumente, cipele na visoke potpetice, šešire, marame, košulje šarenih boja).

Na dogovoreni dan učenici su sav materijal donijeli u školu, razmatrali čime raspolažu i za svakoga smo pažljivo složili kostim i masku.

Ovaj dan organiziran je kao integrirani radni dan.

Na satu hrvatskog jezika obradili smo tekstove vezane uz današnju temu: PEPELNICA I FAŠNIK, KARNEVAL.

Na satu glazbene kulture ponovili smo pokladne napjeve koje ćemo pjevati prilikom susreta sa seljanima :

„DANAS JE FAŠNIK, NAJSRETNIJI DAN,

DAJTE NAM NEŠTO I TJERAJTE NAS VAN!“

Nakon višesatnih priprema, krenuli smo u povorci kroz selo uz pjesmu, trube, zviždaljke, ciku i lavež seoskih pasa kojih ima možda više nego stanovnika u mjestu.

Po običaju, dočekivali su nas stanovnici sela (neki u starosti od 90 godina) te nas častili krafnama, slatkim kolačima, novčanicama, voćem , slatkišima. i po starom običaju jajima.

Mi smo im se zahvaljivali, pjevali vesele napjeve te zaželjeli rodnu godinu i puno zdravlja.

Tako je bilo sve dok nismo obišli cijelo selo i dobro se umorili.

Učitelji: Melita Jurgec, Darko Prskalo