« Ožujak 2024 »

Ukupno: 199279

Maturalac u Istri
Autor: Adrijana Leko, 29. 6. 2016.

Od 10. lipnja 2016. do 14. lipnja 2016. učenici sedmoga razreda, s razrednicom Magdalenom Jukić u pratnji, bili su na maturalcu u Istri. Učenici su bili oduševljeni prirodnim ljepotama Hrvatske koje su vidjeli na putu do Istre. Zahvaljujući stručnom vodiču, naučili su puno toga o mjestima i prirodnim ljepotama kraj kojih su prolazili.

Prvi dan, na putu do Banjola (5 km od Pule) gdje su učenici bili smješteni, posjetili smo Roč gdje smo mogli vidjeti crkvu sv. Roka i Aleju glagoljaša. Nakon toga, uputili smo se prema Humu, najmanjem gradu na svijetu. Učenici su bili oduševljeni činjenicom da grad ima svega 30-ak stanovnika. Nakon obilaska grada, mogli su se zadržati neko vrijeme u suvenirnici. U popodnevnim satima, stigli smo u Banjole. Uslijedilo je smještanje u sobe, upoznavanje s mjestom boravka i večera. Večer su proveli na zabavi i u druženju.

Drugi dan smo posjetili NP Brijune. Učenicima se svidjela vožnja vlakićem za vrijeme razgledavanja Brijuna, kao i Brijunski indijski slon. Nakon vožnje vlakićem, put smo nastavili pješačeći do Titovog papagaja. Koki je jedan od rijetkih primjeraka žuto – kukmastih kakadua koji žive i do 100 godina. Učenici su bili oduševljeni papagajem i pokušali su ga nagovoriti da razgovara s njima. Nažalost, Koko je bio šutljiv zbog velikog broja ljudi u svojoj blizini. Nakon što su učenici razgledali NP Brijune, uputili su se prema Banjolama gdje su imali slobodno popodne za kupanje. Navečer su uživali u zabavi koja je bila organizirana za njih.

Treći dan smo posjetili Poreč, Rovinj i Limski kanal. U Poreču su učenici imali priliku, u pratnji stručnog vodiča, posjetiti Eufrazijevu baziliku iz 5. stoljeća, a koja predstavlja najvažniji i najvrjedniji spomenik Poreča. U Rovinju smo posjetili crkvu sv. Eufemije. Učenici su imali priliku čuti zanimljivosti o spomenutoj mučenici, tako da su mogli uočiti njezinu važnost za grad Rovinj. Limski kanal se posebno dojmio učenika, budući da je to jedno od najljepših prirodnih bogatstava Istre. Popodne su učenici proveli u šetnji i kupanju u mjestu boravka.

Četvrti dan su učenici željno iščekivali, budući da je bio najavljen odlazak u Aquapark Istralandia. Nakon doručka smo se zaputili u Pulu, gdje smo posjetili Arenu, Slavoluk Sergijevaca, Hram Rome i Augusta, Dvojna vrata i Herkulova vrata. Učenici su bili oduševljeni svime što su čuli od stručnog vodiča. Nakon ručka u Banjolama, krenuli smo u Istralandiu. Učenici su bili oduševljeni kada smo konačno stigli. Proveli su nezaboravno popodne i požalili su se da im je prebrzo došlo vrijeme za polazak prema Banjolama. Uslijedila je večera i organiziran provod za učenike uz DJ-a i poznate glazbene hitove.

Peti dan je bio posljednji dan u Banjolama. Nakon doručka uslijedilo je spremanje kofera kako bi se u jutarnjim satima krenulo prema Trsatu, a zatim kućama. U Trsatu smo posjetili Svetište Majke Božje Trsatske. Nakon toga smo se zaputili prema Slavoniji. Ponijeli smo nova predivna iskustva i puno novih prijateljstava, kao i dobro raspoloženje u autobusu. U kasnim večernjim satima, učenici su stigli svojim kućama, nakon čega su vjerojatno prepričavali roditeljima, braćama i sestrama sve što su proživjeli u posljednjih pet dana. Bio je to lijep odmor za njih, kao i obogaćivanje znanja i iskustva.

Magdalena Jukić

ŠTO KAŽU FRANO I MARIA O SVOM MATURALNOM PUTOVANJU?

Bilo je to 10. lipnja kada je naš autobus krenuo prema našim prijateljima iz Vrbanje. Nakon Vrbanje krenuli smo prema Istri. Odmah u autobusu smo se sprijateljili sa djecom iz Vrbanje. Tijekom putovanja razgledavali smo neke od znamenitosti Lijepe naše. Prvi dan razrednica nam je odmah dopustila da se malo kupamo budući da je bilo toplo popodne, a poslije toga smo večerali. Bilo je zaista lijepo i zabavno navečer u kasne sate kada smo se svaku večer družili u disku. Buđenje je bilo ranom zorom jer smo morali ići na doručak, a poslije njega morali smo nešto i naučiti, razgledavati Pulu, Poreč, Rovinj, Limski kanal, NP Brijune i Trsat, a druge dane bilo je vremena i za kupovanje suvenira. Jedan dan nas vrijeme nije poslužilo za kupanje i razgledavanje znamenitosti, stoga smo se išli opustiti u hotelski bazen. Predzadnji dan, što smo zapravo svi najviše očekivali, krenuli smo u Istralandiu. Taj dan smo se ludo proveli i koliko god smo ostali tamo, nije nam bilo dosta. Sljedeće jutro, poslije doručka, razrednica nam je pomogla spremiti kofere i krenuli smo svojim kućama. Bilo je teško oprostiti se od novih prijatelja nakon ludih druženja i zabavljanja, ali ovaj maturalac ćemo pamtiti do kraja života.

Frano Lukinac

10.6 krenuli smo na more u Istru. U početku sam mislila da ce nam biti dosadno ali kad smo došli sve se promijenilo. Družili smo se sa učenicima iz Vrbanje i bilo nam je jako zabavno. Išli smo na razna mjesta gdje smo upoznavali kulturu i najvažnije povijesne spomenike Istre. Najdraži dan mi je bio kada smo išli u  Aquapark Istralandiu  gdje smo se svi zabavljali. To je bio nezaboravan dan. Hotel je bio odličan, a restoran super. Svaki dan smo se išli kupati. Od važnijih mjesta smo posjetili Hum, Roč, NP Brijune, Pulu, Rovinj, Poreč, Limski kanal i Trsat. Na Brijunima smo vidjeli puno životinja i vozili se vlakićem, što mi je također bilo nezaboravno iskustvo. Maturalac je ostavio odličan dojam na mene i dugo ću ga se sjećati.

Maria Gajdašić