Ukupno: 199885

ERATOSTENOV EKSPERIMENT
Autor: Adrijana Leko, 19. 3. 2016.

Učenici sedmih i osmih razreda naše škole, zajedno sa svojim nastavnicama matematike i fizike,  18. ožujka 2016. godine sudjelovali su u globalnom eksperimentu mjerenja opsega Zemlje po meridijanu, kada sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom.

Taj eksperiment je prvi proveo grčki matematičar, geograf i astronom Eratosten (3. st. pr. Kr.). Za izvođenje eksperimenta trebao je samo štap i sunčevu sjenu. Podatak koji je on dobio tada bio je zapanjujuće točan – 39 600 km. Danas je poznato da opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 008 km.

Naši učenici su putem navedenog eksperimenta uvježbali znanje iz matematike, te povezali fiziku, geografiju i matematiku. Prije samog eksperimenta nastavnica fizike Jadranka Beganović i nastavnica matematike Magdalena Jukić, uvele su učenike u eksperiment putem prezentacije i razgovora s učenicima. Učenici su s nestrpljenjem iščekivali 11 sati i 50 minuta, tj. lokalno podne, kako bi proveli eksperiment.

Eksperiment je proveden u suradnji sa OŠ Kamen Šine, te sa školom na ekvatoru budući da sunčeve zrake padaju na ekvator pod pravim kutom u tom trenutku pa će rezultat u tom slučaju biti najtočniji. U suradnji s prvom školom, nisu dobiveni precizni rezultati zbog udaljenosti dviju škola, dok smo u suradnji s drugom školom dobili da je opseg Zemlje 41 974.43 km.

Prvi korak u eksperimentu bio je mjerenje sjene, a zatim izračunavanje kuta upada sunčevih zraka. Učenici su mjerili udaljenost između naše i dviju spomenutih škola korištenjem programa Google Earth.

Nakon provedenog eksperimenta, učenici su napravili nekoliko kreativnih fotografija budući da se naša škola prijavila na foto natjecanje preko ISE portala.

Posljednji dan škole prije proljetnih praznika učenici su proveli na zanimljiv način: učenje na praktičnom primjeru, uz puno zabave.

M.Jukić

Eratostenov eksperiment - Kizoa Video Editor - Movie Maker